Koronawirus a funkcjonowanie komunikacji miejskiej

Koronawirus a funkcjonowanie komunikacji miejskiej

Ważne informacje dot. bezpieczeństwa

Szanowni pasażerowie! Od soboty 17 października, w związku z trudną sytuacją epidemiczną, decyzją Rządu RP wprowadzone zostają nowe obostrzenia dotyczące zasad korzystania z usług komunikacji miejskiej. Równocześnie miasto Słupsk od tego dnia znajdzie się w tzw. „czerwonej strefie” obostrzeń - jednak, co ważne, zasady dotyczące korzystania z usług komunikacji miejskiej są jednolite dla strefy żółtej i czerwonej, a więc obowiązują na terenie całego kraju.  Zgodnie z nowymi wytycznymi, podróż komunikacją miejską będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc dostępnych w pojeździe.

 

Decyzją ZIM, jako Organizatora transportu, w słupskiej komunikacji miejskiej będzie obowiązywać drugi wariant limitu frekwencji (czyli 30% ogółu miejsc w autobusie - siedzących i stojących). Nowa rzeczywistość funkcjonowania komunikacji miejskiej, w której znaleźliśmy się wszyscy - pasażerowie, kierowcy oraz zarządzający transportem, to olbrzymie wyzwanie logistyczne. W dni powszednie do obsługi aktualnie obowiązującego rozkładu jazdy kierowane są 53 autobusy (spośród dostępnych 58), w tym 7 przegubowych. Jest to maksimum możliwości technicznych i organizacyjnych. Wspólnie z naszym Operatorem - Miejskim Zakładem Komunikacji, pracujemy nad wdrożeniem rozwiązań które przyczynią się do dalszego usprawnienia funkcjonowania komunikacji miejskiej w tym trudnym dla nas wszystkich okresie.

 

Z uwagi na nowe limity w pojazdach, które w wielu przypadkach mogą być bardzo trudne do ścisłego zrealizowania, apelujemy o rozsądne korzystanie z usług komunikacji miejskiej. Szczególny apel kierujemy do seniorów - prosimy Was o korzystanie z autobusów miejskich poza godzinami szczytu, umożliwiając w ten sposób bezpieczne dojazdy do miejsc pracy oraz uczniów do szkół. Bezpieczne korzystanie z usług komunikacji miejskiej zależy również od naszej wspólnej postawy - planując korzystanie z autobusu miejskiego pamiętajmy o bezwzględnej konieczności zasłaniania ust i nosa podczas podróży!

 

Czy musimy obawiać się korzystania z komunikacji miejskiej?

Nie. Wyniki badań światowych przeprowadzonych m.in. we Francji i Niemczech, jednoznacznie wskazują że ryzyko zakażenia koronawirusem w pojazdach komunikacji miejskiej jest niewielkie pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego.